Слънчева активност


Отиди на съдържание

Главно меню:


SOHO

Наблюдения на Слънцето в наше време

Тип на мисията:Орбитален апарат
Ракета носител:Atlas II-AS rocket
Място на изстрелването:Въздушна станция Кейп Канаверал
Център на НАСА:Център за космически полети Годдард
Маса на апарата:1850 кг при изстрелването
Инструменти на апарата:
1) CDS (Coronal Diagnostic Spectrometer)


2) CELIAS (Charge, Element, and Isotope Analysis System)
3) COSTEP (Comprehensive Suprathermal and Energetic Particle Analyzer)
4) EIT (Extreme ultraviolet Imaging Telescope)
5) ERNE (Energetic and Relativistic Nuclei and Electron experiment)
6) GOLF (Global Oscillations at Low Frequencies)
7) LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph)
8) MDI (Michelson Doppler Imager)
9) SUMER (Solar Ultraviolet Measurements of Emitted Radiation)
10) SWAN (Solar Wind Anisotropies)
11) UVCS (Ultraviolet Coronagraph Spectrometer)
12) VIRGO (Variability of Solar Irradiance and Gravity Oscillations)
Размери на апарата: Приблизително 4,3 на 2,7 на 3,7m(9.5m при разгънати слънчеви панели)
Обща цена: 1,000,000,000 (един милиард) Евро

Спонсорираната от Европейската космическа агенция(ESA) обсерватория за слънчеви и хелиосферични наблюдения(Solar and Heliospheric Observatory-SOHO) има на борда си 12 инструмента, с които да изучава слънчевата атмосфера, хелиосмология и слънчевия вятър. Информацията от мисията позволява на учените да научат повече за вътрешната структура динамика на Слънцето, хромосферата, короната и слънчевите частици. Мисиите SOHO и Cluster са част от Слънчево-земната научна програма на ESA, която е приноса на агенцията за Интернационалната агенция за слънце-земна физика. NASA е дала 3 от инструментите на SOHO, а също и е предоставила условия за изстрелване и подръжка на мисията по време на изплънението й.
Около 2 месеца след изстрелването, на 14 Февруари 1995 г., SOHO е влязла в орбита на разстояние 1,5 км от Земята. Космическия апарат праща първата си снимка на 19 Декември 1995 и става изцяло годен за операции на 16 Април 1996.
SOHO завършил планираното си изследване на слънчевата атмосфера, повърхност и вътрешност пред Април 1998 г. Комуникациите с апарата били прекъснати в продължение на 4 месеца от 24 Юни 1998, но след интензивно търсене експертите успели да си врнат контрол над апарата на 16 септември.

Поддържайки 3 от инструментите си, апарата бил функционален и отново бил признат за напълно способен на операзии по средата на октомври 1998 г. SOHO първоначално бил предвиден да бъде използван 3 години в космоса, до 1998 г., на ESA и NASA решават да одължат неговата мисия, позволявайки на апарата да сравни поведението на слънцето по време на минимума активност на слънчевите петна (1996) и върха(2000).
Екипът на апарата, както и хората които просто всеки ден гледат сайта на апарата, са открили десетки комети, които са се приближили твърде близко до Слънцето и биват унищожени от него. Едно от най-важните открития на SOHO било откриването на произхода на слънчевия вятър, от ъглите на магнитните полета на слънцето, приличащи на пчелен кошер, които обграждат големи пулсиращи клетки, намиращи се близо до полюсите на слънцето.




Назад към съдържание | Назад към главно меню